Lägenhet
BR
29 kvm
1 rok
2, HISS FINNS
1 060 kr/mån
På förfrågan
Välplanerad funkisetta med rymlig balkong ett stenkast från pulsen!
MÄKLARE

- Ansvarig mäklare
- William Lindvall
- Fastighetsmäklare / Partner
- William@karlamakleri.se
- 0707-77 12 66
Fakta
I månadsavgiften ingår värme, vatten, bredband och förråd.
Fakta om föreningen
Brf Luntmakargatan 63 är en äkta bostadsrättsförening. Föreningen upplåter 40 lägenheter med bostadsrätt samt 1 lägenhet och 1 lokal med hyresrätt.
Föreningen bildades 1999 och äger marken.
Föreningen har rätt att ta ut en överlåtelseavgift om ca 1 433 kr. Vid belåning av bostaden har föreningen rätt att ta ut en pantsättningsavgift om ca 573 kr/pant. Beloppen är beräknade på 2,5% respektive 1 % av prisbasbeloppet för år 2024.
I föreningen finns gemensam möblerad innergård samt cykelparkering, tvättstuga samt barnvagnsrum.
Föreningen har inga planerade avgiftsändringar i dagsläget (kontrollerat 2024-04-17).
1984 Renovering av el
1996 Fasadrenovering
2002 Byte av undercentral
2002 Hissrenovering
2004 Renovering tvättstuga
2004 Trapphusrenovering
2005 Renovering av gård
2008 Fönsterrenovering
2009 Takrenovering
2010 Renovering och förädling av råvindar
2010 Installation säkerhetsdörrar
2013 Ommålning av trapphus
2014 Stambyte
2014-2015 Hissombyggnad
2016 Totalrenovering hyreslokal
2017 Ombyggnad entré
2017 Expansionskärl till värmesystem byttes
2017 Putsning och impregnering källarväggar
2018 Radonmätning
2019-2020 Fasad och balkongrenovering
2020 Målning taksprång
2020 Fiberbredband
2021 Installation av ny undercentral
2022 Stamspolning
2022 Injustering av värmesystem
2023 Byte tvättmaskiner
2023 Effektivisera belysning
Planerade renoveringar
– Tätning av fönster
Föreningen har inga större planerade renoveringar i övrigt i dagsläget (kontrollerat 2024-04-17).
TV levereras av ComHem och internet via Ownit, fiberbredband 1000/1000 mbit/s
I området råder boendeparkering enligt Stockholm stads bestämmelser.
Föreningen har inga planerade avgiftsändringar i dagsläget (kontrollerat 2024-04-17). Enligt årsredovisning 2022 + föreningens information (2024) Lån: 16 200 000 kr Boyta: 1 796 kvm Lån/kvm: 9 020 kr
Dokument & Länkar
postdocArray
(
[0] => Array
(
[0] => Energideklaration.pdf
[1] => https://karlamakleri.se/wp-content/uploads/2026/03/Energideklaration-27.pdf
[2] => DOK5NZXBN92Z2KJFG8W5D
)
[1] => Array
(
[0] => Stadgar.pdf
[1] => https://karlamakleri.se/wp-content/uploads/2026/03/Stadgar-26.pdf
[2] => DOK5NZXBNG2Z2KJFG8Z4T
)
[2] => Array
(
[0] => Information till köpare och säljare.pdf
[1] => https://karlamakleri.se/wp-content/uploads/2026/03/Information-till-kopare-och-saljare-26.pdf
[2] => DOK5NZXBNS2Z2KJFG927G
)
)
PLANRITNING
Karta
Intresseanmälan
Fyll i formuläret så återkommer vi till dig så snart vi kan